[smartslider3 slider="2"]

آیا کنترل تلگرام دیگران امکان پذیر است؟ با چه ترفند و برنامه هایی این کار انجام می شود؟

کنترل تلگرام دیگران و راه های جلوگیری از این کار

بحث هک کردن تلگرام و کنترل تلگرام افراد همیشه موضوع داغی بوده است. سوال برخی این است که آیا امکان هک سرور تلگرام و کنترل حساب کاربران آن وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که با توجه به الگوریتم رمزگذاری پیچیده تلگرام، نفوذ به سرور این برنامه غیرممکن است. اما هک نشدن سرور تلگرام به این معنی نیست که هیچ کسی نمی تواند وارد تلگرام شما شده و شما را کنترل کند. روش های مختلفی برای کنترل تلگرام وجود دارد که اگر می خواهید از این اتفاق در امان باشید، باید روش های نفوذ به تلگرام کاربران را بشناسید.

در این مقاله ما روش های نفوذ به تلگرام از جمله روش مهندسی اجتماعی و نرم افزارهای نفوذ را معرفی می کنیم. همچنین روش های جلوگیری از کنترل شدن در تلگرام را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

روش های کنترل تلگرام

هر فردی با دانستن شماره تلگرام یا آیدی تلگرام شما می تواند به اطلاعات تان دست پیدا کند. اطلاعاتی مثل بایو، عکس یا گیف پروفایل و زمان آخرین بازدید، از جمله این موارد می باشد. اگر احساس می کنید کسی اکانت شما را چک می کند و با این مسال مشکل دارید، می توانید با راهکارهایی که در ادامه توضیح می دهیم، جلوی این کار را بگیرید.

اما گاهی کنترل تلگرام از چک کردن حساب کاربری فراتر می رود و فرد سعی می کند وارد حساب شما شده و چت هایتان با دیگران را بخواند. با وجود این که روش نفوذ به سرور تلگرام نمی تواند گزینه مناسبی برای هک تلگرام باشد، ولی افرادی با استفاده از روش های غیر مستقیم می توانند به اطلاعات تلگرام یک شخص دسترسی پیدا کنند. این روش ها امروزه توسط اکثر هکرهای معروف در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. افراد با این روش ها راهی برای ورود به اکانت تلگرام دیگران پیدا می کنند و با ورود به اکانت، از اطلاعات فرد مطلع می شوند.

هک سرور تلگرام مقدور نیست.
تلگرام از الگوریتم رمزگذاری پیچیده ای استفاده می کند و امکان دسترسی به حساب های تلگرام، از طریق هک سرور تلگرام وجود ندارد.

دسترسی به تلگرام دیگران با دسترسی به گوشی آن ها

ساده ترین راه برای کنترل تلگرام شما این است که وارد اکانت تلگرام تان شوند. برای این کار کافی است که تلفن تان چند دقیقه دست دیگری باشد. این روش غالبا توسط فردی انجام می شود که شما او را می شناسید و به شما نزدیک است. برای این نوع نفوذ تنها نیاز است که تلگرام شما پسورد نداشته باشد یا اینکه فرد نفوذی، پسورد تلگرام شما را بداند.

در این صورت هکر شماره شما را در تلگرام خودش وارد می کند. کد تائیدی به تلگرام گوشی شما ارسال می شود و هکر سریعا این کد را در تلگرام گوشی خودش وارد کرده و پیام کد تائید را از تلگرام شما حذف می کند. مراحل لاگین به حساب تمام شده و هکر اکنون وارد حساب شما شده است و می تواند تمام چت های شما را ببیند. برای بالا بردن امنیت حسابتان حتما Passcode Lock اکانت را فعال کنید.

روش مهندسی اجتماعی و فیشینگ

مهندسی اجتماعی روشی است که امروزه خیلی مورد استفاده هکرها قرار می گیرد. مهندسی اجتماعی به هنر متقاعد ساختن فرد با ایجاد اعتماد، برای انجام دادن کاری که امنیت را به خطر بیاندازد گفته می شود. در این روش هکرها با ارسال ایمیل یا پیام های تلگرامی هدف خود را پیش می برند. مهندسی اجتماعی به جای آسیب زدن به نرم افزار و سیستم عامل، متکی به خطای انسانی است. این موضوع وقتی نگران کننده می شود که بدانیم خطای انسانی همیشه ممکن است رخ دهد.

یکی از اصلی ترین روش ها در حملات مهندسی اجتماعی استفاده از روش فیشینگ می باشد. حملات فیشینگ معمولا به صورت پیامکی، تلفنی، اپلیکیشن، ربات ها و بد افزارها انجام می شود. در حمله فیشینگ، هکر از ایمیل یا پیام فوری جعلی برای سرقت اطلاعات شخص (به عنوان یک منبع معتبر) استفاده می کند. در واقع هدف این است که گیرنده ایمیل فریب بخورد و با تصور اینکه پیام مورد نظر چیزی است که او می خواهد، روی لینک کلیک کرده و یا فایل را دانلود کند.

برای مثال هکر یک ایمیل برای شما ارسال می کند که آدرس آن مشابه ایمیل اصلی تلگرام است. در پیام به شما می گوید که در صورت فیلتر بودن تلگرام از vpnی که برایتان ارسال شده است استفاده کنید. کافی است که یک کاربر بی دقت متوجه جعلی بودن آدرس نشود و بر روی لینک کلیک کند. فایل دانلود شده می تواند بدافزاری برای نفوذ به گوشی باشد که هکر با آن بتواند به تلگرام یا سایر حساب های شما نفوذ کند.

نفوذ با Trojan و Keylogger

روش های نفوذ معمولا در ترکیب با یکدیگر استفاده می شوند. مثلا در توضیح فیشینگ گفتیم که هکر با ایجاد اعتماد، کاربر را مجاب می کند که بر روی لینکی کلیک کند. این لینک ها معمولا کدهای آلوده ای هستند که اهداف بعدی هکر را پیش می برند. مثلا برخی از این کدها، یک بدافزار مثل کیلاگر را بر روی گوشی شما به اجرا در می آورند. کی لاگر نرم افزار یا سخت افزاری است که بعد از نصب روی دستگاه هدف (موبایل، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ) کلیدهای فشرده شده توسط قربانی را متوجه شده و آن ها را برای هکر ارسال می کند. هکر با یک کیلاگر می تواند کد احراز هویت دومرحله ای اکانت شما را متوجه شود. در این روش علاوه بر تلگرام، تمام اکانت ها و اطلاعات خصوصی تان نیز هک می شوند.

یکی دیگر از حملات رایجی که از طریق فیشینگ اتفاق می افتد حمله تروجان می باشد. فرض کنید شما کنجکاو هستید که بفهمید چه کسانی اکانت تلگرام شما را در طول روز چک می کنند؟ با یک دوست مشورت می کنید و از دوستتان سوال می کنید که آیا برنامه مفیدی در این زمینه پیشنهاد می دهد؟ دوست شما لینک نرم افزار پیشنهادی اش را به شما می دهد و شما آن را دانلود می کنید. اگر این برنامه حاوی کد مخرب باشد همین جا کار تمام شده است. این برنامه حساب تلگرام یا حتی کل گوشی شما را هک می کند.

جلوگیری از نفوذ بدافزار به گوشی
برای جلوگیری از آلوده شدن گوشی به بدافزار، بر روی لینک های مشکوک کلیک نکنید و محض اطمینان، آنتی ویروس مطمئنی بر روی گوشی تان نصب کنید.

کنترل تلگرام دیگران با نرم افزارهای جاسوسی

نصب نرم افزار جاسوسی بر روی گوشی شما به سه صورت امکان پذیر است:

  • هکر شخصا به گوشی شما دسترسی داشته باشد و نرم افزار را نصب کند.
  • از طریق لینک مخرب (فیشینگ) نرم افزار به گوشی شما منتقل شود.
  • برنامه از طریق شبکه های Wi-Fi عمومی، ایستگاه های شارژ عمومی گوشی، بلوتوث و… وارد گوشی شود.

نوع دیگری از نرم افزارهای هک گوشی هستند که در اختیار هکر می باشند و هکر با استفاده از این برنامه ها می تواند به گوشی شما نفوذ کند. نرم افزارهای جاسوسی با نصب شدن بر روی گوشی، دسترسی کاملی به اطلاعات شما را برای شخص هکر فراهم می کنند. برنامه AndroidRAT، DroidBox، Hackode، cSploit و Nmap از جمله این برنامه های جاسوسی هستند. اما توصیه اکید ما این است که به هیچ وجه از این نرم افزارها استفاده نکنید چرا که منبع معتبری برای آن ها وجود ندارد.

کنترل کردن Telegram دیگران با نسخه کامپیوتر

یکی از قابلیت های بسیار کاربردی و کارآمد تلگرام برای طرفداران و کاربرانش، تلگرام برای PC است که به آن تلگرام دسکتاپ گفته می شود. البته ورژن دیگری از تلگرام با نام تلگرام وب نیز وجود دارد. جالب است بدانید که طرفداران کار با تلگرام web خیلی زیاد هستند. بسیاری از افراد در محل کارشان ترجیح می دهند که از تلگرام دسکتاپ و تلگرام وب استفاده کنند.

اگر در محل کار یا بر روی سیستم های عمومی وارد حساب تلگرام تحت وب یا تلگرام دسکتاپ می شوید، حتما بعد از اینکه کارتان تمام شد از حساب خارج شوید. یکی از رایج ترین انواع روش های کنترل تلگرام افراد این است که فرد نفوذی وارد تلگرام وب می شود و پیام های شخصی شما را می خواند. همچنین می تواند شماره تلفن شما را در گوشی خودش وارد می کند و کد تائید را از تلگرام وب خودتان بردارد. با این کار فرد نفوذی برای نفوذ حتی نیاز به گوشی شما نداشته است.

از کجا بفهمیم که تلگرام مان کنترل می شود؟

در تلگرام قابلیتی وجود دارد که به شما می گوید چند دستگاه به طور همزمان به اکانت شما متصل هستند. برای مثال اگر خودتان با تلگرام وب، تلگرام دسکتاپ یا با گوشی دیگری در حسابتان وارد شده باشید، نام دستگاه و ورژن آن در لیست نمایش داده می شود. اما اگر دستگاه ناشناسی در لیست دیدید، باید آن را از لیست پاک کنید. برای دسترسی به صفحه Active Session مسیر Menu > Setting > Privacy and Security > Active Session را طی کنید.

برای حذف یک دستگاه مشخص، بر روی همان دستگاه کلیک کنید. اما برای حذف تمام دستگاه ها Terminate All Other Sessions را انتخاب کنید. همچنین در اسرع وقت برای حسابتان رمز گذاشته و تایید دو مرحله ای را فعال کنید.

چطور جلوی کنترل تلگرام را بگیریم؟

ممکن است کنترل تلگرام شما در سطح نفوذ نباشد و فردی تنها ساعت آنلاین شدن یا پروفایل شما را کنترل کند. برنامه تلگرام امکاناتی را برای محدود کردن این افراد ارائه داده است که شما می تواند از آن ها استفاده کنید.

به طور پیش فرض، شماره تلفن شما در تلگرام عمومی می شود. اگر در یک گروه عمومی هستید، هر کسی که پروفایل شما بررسی کند، می تواند شماره شما را نیز ببیند. شما می توانید شماره تلفن خود را برای بهبود حریم خصوصی در تلگرام مخفی کنید. به تنظیمات رفته و سپس وارد بخش خصوصی و امنیت شوید و شماره تلفن را انتخاب کنید. در بخش چه کسانی می توانند شماره تلفن من را ببینند، هیچکس را انتخاب کنید. در قسمت چه کسی می تواند مرا با شماره پیدا کند، مخاطبین من را انتخاب کنید.

اگر نمی خواهید کسی متوجه ساعت آنلاین شدن شما شود می توان وضعیت آنلاین بودنتان را پنهان کنید. برای این کار به تنظیمات بروید و بخش Privacy and Security را پیدا کنید. گزینه Last Seen & Online را انتخاب کنید. سپس در بخش Who can see your Last Seen، هیچکس را انتخاب کنید. به این ترتیب، هیچ کس نمی تواند بفهمد که در حال حاضر آنلاین هستید؟ یا اینکه آخرین بار کی آنلاین بوده اید؟

پنهان کردن آخرین بازدید تلگرام
با مراجعه به تنظیمات امنیتی تلگرام، آخرین بازدید خود را از سایر کاربران پنهان کنید.

یکی دیگر از مواردی که حریم خصوصی شما را در تلگرام تحت تاثیر قرار می دهد نمایش نمایه یا تصویر پروفایل به دیگران است. مانند دو روش قبلی با ورود به تنظیمات حریم خصوصی، می توانید انتخاب کنید که عکس پروفایلتان به چه کسانی نشان داده شود. بهتر است گزینه مخاطبین من را انتخاب کنید.

یکی از قابلیت های تلگرام امکان تعیین نام کاربری است. این امکان به هر کسی اجازه می دهد بدون نیاز به دانستن شماره تلفن شما، تنها با وارد کردن نام کاربری تان، به اکانت تلگرام شما دسترسی پیدا کند. برای جلوگیری از این موضوع، نام کاربری ایجاد نکنید.

اما اگر سطح کنترل بالاتر باشد و فردی بخواهد به تلگرام شما نفوذ کند، کار کمی پیچیده تر می شود. شما باید نکاتی را رعایت کنید تا جلوی نفوذ دیگران به اکانت تان گرفته شود.

  • اولین نکته ای که برای جلوگیری از نفوذ در تلگرام باید به آن توجه داشته باشید، این است که به هیچ وجه برنامه های غیر معتبر را بر روی گوشی خود نصب نکنید. چرا که احتمال دارد این برنامه ها یک اپلیکیشن جاسوسی باشند که اطلاعات شما را هک کرده و به تلگرام شما دسترسی پیدا کنند.
  • رمز عبوری که تلگرام برای شما ارسال می کند را به هیچ وجه در اختیار افراد دیگر قرار ندهید و علاوه بر این سعی کنید گوشی هوشمند خود را نیز در اختیار افرادی که به آنها اعتماد ندارید قرار ندهید.
  • تایید دو مرحله ای را در تلگرام خود فعال کنید.
  • هرچند وقت یک بار نشست های فعال حسابتان را بررسی کنید.
  • بر روی لینک های ناشناسی که در ایمیل، پیامک یا پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی دریافت می کنید کلیک نکنید.
  • در صورت استفاده از تلگرام وب، حتما هر بار بعد از اتمام کارتان، از تلگرام وب خارج شوید.
  • تائید هویت دو مرحله ای برای جلوگیری از هک تلگرام (مسیر فعال کردن تائید هویت دو مرحله ای: Menu > Setting > Privacy and Security > Two Step Verification)

معمولا هکر بعد از نفوذ به حساب، بر روی اکانت پسورد می گذارد. برای حل این مساله برنامه را حذف و دوباره نصب کنید. سپس مراحل ورود به اکانت را طی کنید. پیامکی حاوی کد ورود برایتان ارسال می شود که لازم است آن را وارد کنید. پس از آن تلگرام رمز دوم را از شما می خواهد. گزینه فراموشی رمز عبور یا forget password را بزنید تا کد 6 رقمی به ایمیل شما ارسال شود.

کنترل تلگرام دیگران به صورت قانونی

شنود و کنترل تلگرام دیگران از نظر قانونی جرم است. اما امکان کنترل تلگرام در شرایط قانونی نیز وجود دارد. اگر شما فرزندی دارید که کمتر از 18 سال است و احساس می کنید که فرزندتان صداقت زیادی با شما ندارد و مسائلی را از شما پنهان می کند، برای اطمینان از این موضوع و محافظت از کودک یا نوجوان از خطرات استفاده از تلگرام و آسیب های فضای مجازی، می توانید از برنامه های نظارت بر فرزندان استفاده کنید.

برنامه نظارت بر فرزندان به راحتی بر روی گوشی فرزند شما نصب می شود و دسترسی کاملی از تلگرام و سایر برنامه های گوشی کودک به شما می دهد. بنابراین شما می توانید روی خطراتی که در این شبکه اجتماعی فرزند تان را تهدید می کند نظارت داشته باشید و از فرزندان خود در مقابل این خطرات مراقبت کنید.

برنامه کنترل والدین FamilySafe، بهترین نرم افزار برای والدینی است که نگران کودکان خود هستند. با کمک این برنامه می توانید از گوشی خودتان، تلگرام و سایر برنامه های گوشی فرزند را بدون اینکه خودش متوجه شود، بررسی کنید. این نرم افزار یک بار روی موبایل فرزندتان نصب شده و بعد از نصب به طور کامل پنهان می شود.

البته این موضوع را نیز یادآور شویم که استفاده از این برنامه تنها برای والدین و جهت محافظت از فرزندانشان طراحی شده است. تیم فمیلی سیف در قبال استفاده از این برنامه برای چک کردن تلگرام فرزند بالای 18 سال، تلگرام همسر یا تلگرام کارمندان و… مسئولیت قانونی نمی پذیرد.

یک نظر ثبت کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده است. *