[smartslider3 slider="2"]

بهترین ردیاب برای سالمندان و افرادی که دچار آلزایمر شده اند

همه چیز درباره ردیاب سالمندان

والدین برای فرزندان خود زحمات غیرقابل جبرانی کشیده اند و بیشتر فرزندان دوست دارند که در ایام سالمندی و بیماری والدینشان، از آن ها نگهداری کنند. نگهداری از سالمندان کار آسانی نیست و در این مسیر فرزندان دائما نگران سلامت پدر یا مادر سالدیده شان هستند. اگر از والدین سالمندتان نگهداری می کنید یا فردی از اعضای خانواده تان دچار بیماری آلزایمر شده است ردیاب سالمندان می تواند به شما کمک زیادی کند.

در این مقاله دستگاه ردیاب سالمندان و کاربردهای این دستگاه را به شما معرفی می کنیم. همچنین قابلیت ها و امکاناتی که دستگاه های جی پی اس ارائه می دهند را بررسی می کنیم. با مطالعه این مقاله خیالتان از بابت نگهداری از والدین و حفظ سلامت آن ها راحت می شود.

GPS سالمندان چیست؟

تمامی اشخاصی که از سالمندان مراقبت می کنند، از چالش ها و دغدغه های مربوط به این کار اطلاع دارند. افراد در این سن و سال، دچار تغییرات روحی و جسمی شده و با ناتوانی های مختلفی روبرو خواهند شد. در اغلب موارد خانواده ها ترجیح می دهند، از والدین سالمند در خانه خود نگهداری کنند اما شاغل بودن اکثر افراد باعث می شود که در طول روز نتوانند در کنار پدر یا مادرشان بمانند.

اولین راه حلی که برای نگهداری از افراد سالدیده به ذهن می رسد استخدام پرستار است. اما ممکن است به دلیل توانایی پرداخت هزینه پرستاری تمام وقت را نداشته باشید. در مواردی هم ممکن است پرستار، برای نگهداری از سالمند دلسوزی و مهربانی زیادی به خرج ندهد. از طرفی اگر فرد سالخورده دائم در منزل باشد دچار افسردگی و احساسات منفی دیگری می شود. بهترین راه حل برای رفع این مشکلات خرید ردیاب مخصوص سالمندان است.

امروزه ردیاب های متنوعی برای حفظ امنیت انسان، اشیا و حیوانات ارائه شده اند. برای مثال ردیاب کودک و ردیاب خودرو دو مورد از انواع دستگاه های جی پی اسی هستند که بیش ترین میزان خرید را دارند. یکی دیگر از انواع دستگاه های ردیاب، جی پی اس یا همان ردیاب مخصوص سالمندان و افراد مسن است. با خرید ردیاب شخصی مخصوص سالمندان می توانید آزادی عمل بیش تری به سالمندان بدهید و از طرف دیگر نگرانی های خودتان را نیز رفع کنید.

مزیت استفاده از ردیاب سالمندان
با استفاده از ردیاب والدین می توانید هر لحظه و در هر مکانی از موقعیت فعلی والدین مسنتان یا بیمار مبتلا به آلزایمر که از او مراقبت می کنید، مطلع شوید.

کاربردهای مهم ردیاب سالمندان

در گذشته درصد افرادی که به آلزایمر دچار می شدند خیلی کم تر بود اما امروزه می بینیم که سالمندان زیادی از سنین نه چندان بالا مبتلا به فراموشی می شوند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که از والدین سالمندتان مراقبت می کنید ردیاب مخصوص سالمندان ابزاری کاربردی برای شما خواهد بود. در واقع ردیاب افراد مسن مثل یک نگهبان سلامتی عمل می کند که شما را هر لحظه در جریان وضعیت و موقعیت پدر یا مادر پیرتان قرار می دهد.

مهم ترین کاربردهای ردیاب افراد مسن عبارتند از:

جلوگیری از گم شدن افراد سالمند

معمولا افراد سالمند توان خودمراقبتی بالایی ندارند. آن ها ممکن است هنگام خروج از منزل گم شوند. در این شرایط، استفاده از ردیاب شخصی می تواند شما را در جریان رفت و آمد فرد سالمند قرار دهد. برخی از مدل های جی پی اس سالمندان قابلیت تعیین محدوده جغرافیایی دارند. با استفاده از این قابلیت شما می توانید یک محدوده مجاز در اطراف خانه برای تردد پدر یا مادرتان تعیین کنید. به محض اینکه وی بیش از محدوده مجاز از منزل دور شود دستگاه این موضوع را همراه با آلارم به شما اطلاع می دهد.

این موضوع مخصوصا برای کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و افراد نسبت به یکدیگر آشنایی ندارند بسیار کارآمد بوده و از گم شدن شخص سالخورده یا فرد مبتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

ردیاب با قابلیت تماس اضطراری
دستگاه های ردیاب شماره های ضروری را در در خود نگهداری می کنند و در مواقع اضطراری از طریق تماس یا پیام، شرایط را به مراقب اطلاع می دهند.

کاهش نگرانی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که طول روز و زمانی که در محل کارتان هستید دائما فکرتان سمت پدر یا مادر سالخورده تان است، جی پی اس سالمندان می توانید مشکلتان را رفع کند. با این دستگاه دیگر این موضوع که الان پدر یا مادرتان کجاست و در چه حالی است ذهنتان را مشغول نمی کند.

معمولا ردیاب ها دارای ویژگی دیگری به نام درخواست کمک اضطراری یا s.o.s هستند. می توانید به سالمند خود آموزش بدهید تا هر زمان که احساس خطر کرد از این دکمه استفاده کرده و موضوع را به شما اطلاع دهد. در این شرایط با فشردن دکمه SOS روی دستگاه ردیاب، می تواند از شما درخواست کمک کند.

ایجاد حس استقلال در سالمند

سالدیدگان معمولا روحیات حساسی دارند و حس ناتوان شدن و عدم استقلال آن ها را آزار می دهد. شاید در اطرافتان دیده باشید که مادربزرگ ها یا پدربزرگ ها از اینکه دیگر نمی توانند مثل گذشته آزاد باشند و هر جایی که دوست دارند بروند ناراحتند. این مشکل با وجود دستگاه ردیاب سالمندان رفع می شود. شما می توانید از پدر سالمندتان بخواهید که بخشی از خریدهای کوچک خانه را از سوپرمارکت محل انجام دهد. این کار می تواند حس ارزشمندی در وی ایجاد کند.

از طرفی از فرد مسن بخواهید که عصرها برای هواخوری به پارک برود و اوقاتی را با دوستان خودش سپری کند. شما می توانید در این زمان ها با قابلیت محدوده مجاز جغرافیایی، از موقعیت دقیق او مطلع باشید و در صورت بروز مشکل سریعا خود را به محل برسانید.

جی پی اس سالمندان این امکان را به سالمندان می دهد تا بتوانند بدون حضور شما به صورت مستقل گاهی پیاده روی بروند، خرید کنند و به زندگی روزمره خود بپردازند. همچنین خاطر شما نیز از سلامتی آنها جمع می شود و هر زمان نگران آن ها باشید می توانید موقعیت مکانی آن ها و وضعیت شان را مورد بررسی قرار دهید.

جی پی اس فرد مسن
به کمک دستگاه ردیاب سالمندان خیال فرزندان از سلامت پدر و مادرشان راحت است و مطمئن هستند به کمک ویژگی های این ردیاب، خطری عزیزانشان را تهدید نمی کند. علاوه بر این، ایجاد حس امنیت و استقلال برای افراد مسن و بیمار بسیار خوشایند خواهد بود.

ویژگی های ارائه شده در ردیاب سالمندان

ردیاب سالمندان به صورت مشخص، قابلیت ارسال موقعیت مکانی فرد سالدیده به مراقبت کننده را دارد. اما برخی از ردیاب ها ویژگی های بیش تری داشته و خدمات کامل تری ارائه می دهند. طبیعتا بالا رفتن امکانات ردیاب بر قیمت آن تاثیرگذار است. بهتر است شما ردیابی را تهیه کنید که با توجه به قابلیت های ارائه شده به هزینه مدنظرتان نزدیک تر است.

مهم ترین ویژگی هایی که ردیاب های افراد مسن ارائه می دهند عبارتند از:

 • دارای نرم افزار اختصاصی جهت ارسال موقعیت مکانی فرد سالخورده
 • تعیین موقعیت فرد مسن روی نقشه
 • امکان بررسی تاریخچه مسیرهای طی شده: این قابلیت به شما کمک می کند که مسیرهای والدتان را
 • امکان مشخص کردن محدوده امن و اعلام هشدار درصورت خروج از منطقه امن
 • قابلیت شنود صدای محیطی که فرد مسن در آن قرار دارد.
 • ارسال پیامک به شماره ذخیره شده برای مواقع اضطراری
 • قابلیت تماس صوتی با شماره های ذخیره شده در ردیاب
 • ضد آب، ضد ضربه و مقاوم در برابر حرارت و گرما
 • اندازه بسیار کوچک و قابلیت مخفی سازی
 • امکان نگه داشتن شارژ از 12 ساعت تا چند روز
 • امنیت بالا دستگاه جی پی اس سالمند به دلیل ابعاد کوچک و عدم تولید صدای خاص
 • هشدارهای کاربردی مثل هشدار اتمام شارژ دستگاه
 • هشدار تصادف و به زمین افتادن: برخی دستگاه های جی پی اس به کمک سنسورهایی که برای تشخیص تغییر ناگهانی موقعیت به کار گرفته شده، متوجه اتفاقاتی همچون به زمین خوردن و تصادف می شوند؛ سپس این موضوع را به افراد تعریف شده در برنامه شان اطلاع می دهند.
 • دکمه SOS برای موقعیت های اضطراری: این گزینه برای مواقعی است که فرد مسن به هردلیلی امکان تماس گرفتن با شما را ندارد. در این شرایط با فشردن دکمه SOS روی دستگاه ردیاب، می تواند از شما درخواست کمک کند. برای این کار فقط لازم است که طریقه استفاده از دکمه را به فرد مسن آموزش دهید تا در مواقع ضروری آن را فشار دهد.
تعیین محدوده مجاز در دستگاه ردیاب
با تعیین محدوده جغرافیایی مجاز و در صورت خروج از محدوده، دستگاه از طریق تماس و پیام این موضوع را به شما اطلاع می دهد.

استفاده از ردیاب و بحث حریم شخصی سالمندان

در طول روز خطرات بالقوه ای کودکان و افراد سالمند را تهدید می کند. اتفاقاتی مثل گم شدن، تصادف، آسیب دیدن و… افکاری هستند که ذهن ما را درگیر می کنند. از طرفی شرایط کاری طوری است که ما در طول روز در محل کار و دور از منزل هستیم. تکنولوژی در این زمینه به کمک ما آمده است؛ با استفاده از ردیاب شخصی به شکلی ایمن‎ و در عین حال ساده‎، می ‎توان از فرزندان و والدین سالمند محافظت کرد.

تجسس در امور شخصی افراد یا اعمالی مثل شنود در حالت عادی جرم محسوب می شوند. اما در صورتی که شما از این ابزار برای محافظت و حفظ جان و سلامتی استفاده کنید، مشکلی ندارد. استفاده از ردیاب سالمند، به هیچ وجه به معنای تجاوز به حریم شخصی آن ها نیست. چرا که شما از این وسیله برای محافظت از فردی استفاده می کنید که دارای پرونده پزشکی آلزایمر بوده یا سنین سالخوردگی را سپری می کند.

استفاده از ردیاب افراد مسن برای افرادی توصیه می شود که شرایط زیر را داشته باشند:

 • افراد مبتلا به آلزایمر
 • افراد سالمندانی که توانایی خودمراقبتی ندارند.
 • افراد ضعیف و آسیب پذیر
 • افراد توانیاب
 • سالمندانی که ممکن است در معرض خطر باشند.
 • سالمندانی که ساعتی در روز را اطراف خانه به قدم زدن سپری می کنند.
 • سالمندان ساکن در شهرهای بزرگ

جمع بندی

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و به نیازهای مختلف بشر پاسخ می دهد. نگهداری از افراد سالدیده یا مبتلایان به آلزایمر حساسیت های خاص خودش را دارد. ممکن است شما شاغل باشید و در محل کار نگران این باشید که والدین سالمندتان در چه وضعیتی هستند. ردیاب سالمندان برای رفع نگرانی شما و حفظ امنیت و سلامت افراد سالدیده ارائه شده است.

در این مقاله به بررسی کاربردهای ردیاب شخصی برای سالمندان و افراد مبتلا به آلزایمر پرداختیم. همان طور که در طول مقاله اشاره کردیم استفاده از ردیاب سالمندان می تواند تمامی دغدغه ها و نگرانی ها درباره نگهداری از عزیزان سالمند را رفع کند.

یک نظر برای “بهترین ردیاب برای سالمندان و افرادی که دچار آلزایمر شده اند

یک نظر ثبت کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده است. *