[smartslider3 slider="2"]

دارک وب ؛ فضایی خطرناک حتی برای بزرگسالان!

دارک وب

شاید تا به حال درباره دارک وب شنیده باشید؛ اگر هم درباره آن چیز زیادی نمی دانید، ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که این فضا، چه امکاناتی دارد و چگونه در برخی موارد، می تواند بسیار خطرناک باشد! دارک وب یا وب تاریک، بخشی از فضای اینترنت است که همانطور که از نامش پیداست، جنبه سیاه و غیرقانونی فضای وب را به خود اختصاص داده است و معمولا جرائم سایبری مختلفی در آن صورت می گیرد. اگر علاقه مند هستید که درباره دارک وب بیشتر بدانید و خطرات آن را بشناسید و یا روش های ورود به این فضا را بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

درباره دارک وب

دارک وب چیست؟ متخصصان برای تعریف این فضا، به طور کلی اینترنت را به سه بخش تقسیم می کنند:

 • فضای وب معمولی
 • دیپ وب (Deep Web) یا وب عمیق
 • دارک وب (Dark Web) یا وب تاریک

برای درک بهتر این سه فضا، کارشناسان معمولا اینترنت را به یک کوه یخ بزرگ تشبیه می کنند. آن ها می گویند که فرض کنید این کوه یخ، فضای کلی اینترنت است. بخش بیرون از آب که ما آن را مشاهده می کنیم و به راحتی می توانیم در آن پیمایش کنیم، بخش وب معمولی است. وب سایت هایی مثل گوگل، یوتیوب، آپارات و تمام وب سایت های دیگری که به راحتی می توانیم به آن ها وارد شویم، در این فضا قرار می گیرند.

بخش داخل آب این کوه یخ که برای مشاهده آن باید به دل آب زد، فضای دیپ وب است. این فضا شامل مواردی است که بیشتر در سطح مدیریتی انجام می شود. یعنی دیتابیس ها، وب سرورها، کنترل پنل ها و هر بخش مدیریتی سایت ها که برای موتورهای جستجو غیر قابل دسترس هستند، در این بخش قرار دارد.

اما بخش سوم که در اعماق این کوه یخ نهفته است و تنها غواصان حرفه ای قادر به دیدن آن هستند، دارک وب می باشد که برای ورود به آن باید از مرورگر و وی پی ان خاصی استفاده کرد و وقتی وارد آن شدید، با انواع سایت ها و پلتفرم های اینترنتی مختلفی روبرو خواهید شد که به فکرتان هم نمی رسد که چنین چیزهایی در فضای اینترنت پیدا کنید!

دارک وب، دیپ وب و اینترنت
اینترنت معمولی 5% فضای وب را تشکیل می دهد، 90% فضای وب مربوط به دیپ وب و تنها 5% باقیمانده مربوط به دارک وب است.

تاریخچه دارک وب

هیچکس نمی داند دقیقا دارک وب از کی کار خود را آغاز کرده است! زمان دقیقی برای آن وجود ندارد، اما عبارت “دارک وب” اولین بار در سال 2009 استفاده شد. البته با توجه به سوابقی که از این فضا وجود دارد، می توان گفت تاریخچه آن مربوط به خیلی سال قبل تر از 2009 است، اما تا آن زمان، به این نام شناخته نمی شد.

همانطور که خود این فضا، تیره و غیر قابل مشاهده است، تاریخچه آن نیز به همین صورت تیره و غیر قابل یافتن است. هیچ کس خالق این فضای سیاه را نمی شناسد و هیچ اطلاعاتی از او، حداقل در فضای اینترنت معمولی، قابل دسترس نیست. به همین دلیل نمی توان با قطعیت درباره خالق یا توسعه دهنده آن نظر داد.

وقتی درباره تاریخچه Dark Net جستجو می کنیم، تنها سه نام بیشتر از همه جلب توجه می کند: “راجر دینگلدین” و “نیک متیوسن” که خالقان اصلی پروژه Tor می باشند و فردی به نام “راس اولبریکت” که گرداننده و مالک یکی از بزرگترین فروشگاه های دارک نت بوده است و در سال 2013 توسط پلیس، دستگیر شد.

بنظر می رسد حتی اگر سازندگان پروژه تور که در واقع یک پروژه تحقیقی-آموزشی است که در حیطه شبکه های ناشناس فعالیت می کند، قصد ساختن فضایی برای جرائم سایبری نداشته اند، اما از زمانی که مرورگر تور (Tor Browser) در دسترس عموم قرار گرفت، فضای دارک نت نیز ایجاد شد و هزاران جرائم مختلف در آن شکل گرفت.

عمده فعالیت هایی که در دارک وب انجام می شود

فروش مواد مخدر، قاچاق و فروش اسلحه، هک و نفوذ، تجارت اعضای بدن، پرنوگرافی کودکان و صدها جرم و جرائم دیگر، جزو اولین جرائمی هستند که منابع مختلف درباره وجود آن ها در دارک وب صحبت می کنند. اما جالب است بدانید که واقعیت کمی تحریف شده است و اگرچه در این فضا امکان بروز هر نوع جرمی هست، اما دسترسی به آن به این سادگی ها هم نیست و باید همچنان روابط خود را برای دسترسی به کسانی که این جرائم را پوشش می دهند، داشته باشید.

برای درک بهتر این موضوع، می توان دارک وب را به یک محله بدنام تشبیه کرد که انواع جنایات در آن انجام می شود. اگر شما به عنوان یک ناشناس در این محل قدم بگذارید و بدنبال کسانی باشید که برای شما فعالیت های غیر قانونی می کنند، احتمالا اولین جستجوهای شما به شکست خواهد انجامید! چون خلافکارانی که در آن محل هستند، شما را نمی شناسند و از نظر آن ها ممکن است شما یک پلیس یا مامور مخفی باشید!

پس برای اینکه به آنچه که می خواهید دست پیدا کنید، لازم است که روابطی را داشته باشید و یا جستجوی فراوانی کنید. فضای دارک نت نیز به همین شکل است. انتظار نداشته باشید که در اولین ورود خود به به این فضا، بتوانید انواع جرم و جنایات را مشاهده کنید و خیلی ساده به آنچه که می خواهید دست پیدا کنید. این مجرمان و خلافکاران هستند که در نهایت انتخاب می کنند که به شما خدمات بدهند یا خیر!

فضای دارک وب حدود 5% از فضای کل اینترنت را به خود اختصاص می دهد. از این 5% شاید، کمتر از نیم درصد مربوط به سایت های جرم و جنایت باشد و این یعنی حتی پس از ورود به این فضا، یافتن یک سایت ارائه دهنده خدمات غیر قانونی، سخت است. اما اگر بتوانید آن ها را پیدا کنید، عمده فعالیت های غیر قانونیشان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تجارت و فروش اسلحه
 • تجارت و فروش مواد مخدر
 • خدمات هک و نفوذ غیر قانونی
 • تجارت اعضای بدن
 • قاچاق انسان
 • پورنوگرافی کودکان
 • آزار جنسی
 • شکنجه و آسیب رسانی به دیگران
 • فروش انواع اطلاعات حساس
 • رد روم و اتاق های شکنجه
 • استخدام هیت من و آدمکش
 • و…

همه اینها و ده ها جرم و جنایت دیگر، از جمله جرائمی هستند که در دارک وب می توان یافت، اما باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که این امر به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

یک وب سایت دارک
تصویری از صفحه یک وب سایت فعال در زمینه فروش مواد مخدر!

چگونه به دارک وب وارد شویم؟

لوگو تور بروزر

قبل از اقدام به ورود به این فضا، لازم است به شما بگوییم که از این کار اجتناب کنید! به هر حال بودن در فضایی که اطلاعات کمی درباره آن داریم، خود به خود می تواند عامل بروز خطر باشد. اگر حتی با خواندن و دیدن تصاویر و مقالات گوناگون درباره این فضا، کنجکاوی شما برطرف نشده است، می توانید به این فضا وارد شوید، اما شدیدا توصیه می کنیم به سراغ فعالیت های مجرمانه نرفته و خطرات بسیار زیاد این فضا را جدی بگیرید!

برای ورود به دارک وب، همانطور که در ابتدا گفته شد، نیاز به مرورگر تور (Tor Browser) دارید. این مرورگر در فضای وب معمولی در دسترس قرار دارد و کافی است آخرین نسخه آن را دانلود و روی سیستم خود نصب کنید. پس از نصب، این مرورگر با استفاده از وی پی ان داخلی خود، شما را به فضای وب متصل می کند و در آنجا می توانید به هر سایتی که مد نظرتان است، وارد شوید.

در نگاه اول، تور بروزر شبیه به همه مرورگرهای اینترنت است و تفاوت چندانی با آنها ندارد. شما می توانید از طریق این مرورگر به گوگل وارد شده و موارد دلخواه خود را در آن جستجو کنید. اما برای باز کردن وب سایت های غیر قانونی، لازم است که آدرس دقیق آن ها را بدانید. شما با سرچ کردن در گوگل نمی توانید به وب سایت غیر قانونی خاصی متصل شوید. تنها در صورتی می توانید این وب سایت ها را باز کنید که آدرس دقیق آن ها را داشته باشید.

جالب است بدانید که آدرس این وب سایت ها نیز اصلا شبیه به آدرس های سایت های معمول نیست! تمامی دامنه های موجود در دارک وب به “onion.” ختم می شوند و متشکل از یک رشته طولانی از اعداد و ارقام هستند. به عنوان مثال، آدرس زیر متعلق به یک وب سایت دارک است که فعالیت آن شبیه به ویکی پدیا است!

 http://zqktlwiuavvvqqt4ybvgvi7tyo4hjl5xgfuvpdf6otjiycgwqbym2qad.onion

تصویری از وب سایت hiddenwiki
تصویری از وب سایت hiddenwiki که حوزه فعالیتش مشابه با ویکی پدیا است

بنابراین برای ورود به این فضا، مشکل چندانی وجود ندارد اما دانستن این آدرس های طولانی، خودش می تواند یک چالش بزرگ باشد. به همین خاطر در دارک وب نیز موتور جستجوهای خاصی فعالیت می کنند که یکی از آن ها “Haystak” می باشد. شما می توانید با مراجعه به این موتور جستجوی دارک، به سایر وب سایت های موجود در دارک نت، دسترسی پیدا کنید.

آیا ورود به دارک وب خطرناک است؟

جواب این سوال صد در صد بله است! همانطور که گفتیم این فضا، مکانی عالی برای مجرمان سایبری است که بسیاری از آنان را نخبگان کامپیوتر تشکیل می دهند! بسیاری از کسانی که در دارک نت کسب و کار غیر قانونی خودشان را دارند، متخصصان هک و امنیت هستند و یا متخصصانی برای آن ها کار می کنند. کافی است آن ها بخواهند که درباره شما اطلاعاتی کسب کنند! این کار برای آن ها به سادگی امکان پذیر است و تنها در چند دقیقه، حتی نام مدرسه ای که به آن می روید را پیدا می کنند!

همانطور که گفتیم، این مجرمان هستند که انتخاب می کنند به شما خدمات بدهند، یا خیر. پس اگر به هر دلیلی به شما شک کنند، در ساده ترین حالت به شما خدماتی ارائه نمی دهند. در ضمن ممکن است برای اینکه زهر چشمی از شما گرفته باشند، سیستم شما را هک کرده و اطلاعاتتان را به سرقت ببرند و یا آن را از کار بیاندازند.

همانطور که حتی اگر به دنبال اعمال غیر قانونی نباشیم، پا گذاشتن در محلات بدنام و خلافکار خطرات خاص خود را دارد، ورود به دارک وب نیز خطرات خاص خود را دارد. این خطرات برای افراد تازه کار می تواند در موارد زیر خلاصه شود:

 • نفوذ به سیستم و هک کامپیوتر شما
 • باج خواهی و تهدید
 • سرقت اطلاعات بانکی
 • هک دوربین گوشی و یا وبکم متصل به کامپیوترتان
 • نمایش آدرس دقیق و لوکیشنی که در آن قرار دارید
 • بدست آوردن اطلاعات خصوصی و فاش کردن آن ها
 • مشاهده تصاویر ناراحت کننده بخصوص برای کودکان و نوجوانان
 • نصب انواع تروجان و کیلاگرها روی گوشی یا سیستم شما
 • نصب باج افزارهای مختلف روی سیستم
 • تهدید و ارعاب فیزیکی
 • وارد آوردن آسیب جسمانی
 • و…

شایع ترین خطراتی که در این فضا متوجه شما خواهد بود، شامل امکان نفوذ به سیستم شما و سرقت اطلاعات بانکی و شخصی شما می باشد. اما در برخی موارد و زمانی که کنجکاوی بیش از حد شما، زنگ خطری را برای مجرمان به صدا دربیاورد، دیگر همه چیز فرق خواهد کرد و آنگاه شما تبدیل به یک عامل خطرناک برای کسب و کار آن ها خواهید شد و ممکن است حتی در صدد حذف شما برآیند!

خانه اصلی هکرهای کلاه سیاه در دارک وب است! خطرناکترین انواع هکرها که به هکرهای کلاه سیاه معروفند و معمولا اقدامات غیر قانونی زیادی را مدیریت می کنند، عمده فعالیت های خود را در محیط دارک نت انجام می دهند.

پس باز هم تاکید می کنیم که این فضا، مکان خوبی برای کنجکاوی نیست و بهتر است به آن وارد نشویم و صرفا به اطلاعاتی که در این مقاله یا سایر مقالات درباره آن خواندید، بسنده کنید. اما اگر باز هم قصد ورود به آن را دارید، از کنجکاوی بیش از حد بپرهیزید و به هیچ وجه با گردانندگان سایت های دارک، ارتباط برقرار نکنید.

خطر حضور کودکان در دارک وب
ذهن کنجکاو کودکان می تواند برای آن ها خطر آفرین باشد!

هشدار به پدر و مادرها!

فضای دارک وب برای فرزند شما می تواند خیلی خطرناک باشد. حتی اگر فرزند شما به دنبال خرید اسلحه یا مواد مخدر نباشد، اما داده هایی که در این فضا هست، می تواند راه را جهت انجام این کارها برای او آسان کند. نحوه استفاده از اسلحه، چگونگی استعمال مواد مخدر مختلف، پرنوگرافی های خشن، مشاهده محتوای جنسی و…، همه و همه برای کودکان شما به شدت مضر هستند.

بنابراین باید نظارت دقیق و کنترل شده ای را روی رفتار فرزند خود در فضای مجازی داشته باشید. استفاده از نرم افزار کنترل گوشی کودکان و سایر برنامه های کنترلی، سبب می شود تا نظارت شما بر اعمال و رفتار فرزندانتان، دقیق تر باشد.

بیشتر بدانیم!

ناشناخته بودن این فضا و دسترسی سخت به آن، سبب شده است تا یک سری حقایق و اتفاقاتی که طی این سال ها در ارتباط با دارک وب افتاده است، برای ما بسیار جالب باشد. در این بخش برای آشنایی بیشتر شما، به تعداد از این اتفاقات اشاره خواهیم کرد.

نحوه خرید و پرداخت پول

شاید از خود بپرسید که اگر فردی بخواهد چیزی از این فضا تهیه کند که نیاز به پرداخت هزینه داشته باشد، آن را چطور باید انجام دهد؟! با توجه به فعالیت های غیر قانونی این سایت ها و امکان ردگیری پرداخت های بانکی، خیلی سریع می توان گردانندگان و حتی خریداران را شناسایی کرد و به سادگی هر دو را دستگیر نمود.

در این شرایط، رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال به داد فروشندگان و خریداران می رسند و چون ماهیت غیر قابل ردیابی و ناشناس دارند، می توانند به سادگی در قبال ارائه خدمات، خرج شوند. بیت کوین، مونرو، بیت کوین کش، اتریوم و صدها ارز دیجیتال دیگر، این امر را به سادگی امکان پذیر می کنند. در کل هر چه میزان ناشناس ماندن و غیر قابل ردیابی بودن یک رمز ارز بیشتر باشد، برای استفاده در دارک وب، بهتر خواهد بود.

دستگیری گرداننده بزرگترین فروشگاه اینترنتی غیرقانونی!

سیلک رود (Silk Road) یا راه ابریشم، نام یک فروشگاه اینترنتی بزرگ است که اگرچه در فضای معمول اینترنت نشانی از آن نبود اما در دنیای دارک نت، بسیار شناخته شده و محبوب بود. از سیلک رود به عنوان آمازون دارک وب نیز یاد می شود و در آن انواع کالاها و خدمات غیر قانونی یافت می شد.

سیلک رود در عمر دو ساله خود، میلیون ها دلار درآمد غیر قانونی کسب نمود و طبق برآوردها، ثروت خالق آن پیش از دستگیری، چیزی در حدود 28 میلیون دلار تخمین زده می شود. راس ویلیام اولبریکت، خالق این فروشگاه اینترنتی خاص بود که در سال 2011 تاسیس شد. عمده فعالیت این فروشگاه، تجارت مواد مخدر، جعل اسناد و هک کامپیوترها بود.

این وب سایت در سال 2013 و پس از دستگیری موسس آن به طور کامل بسته شد، اما هنوز در میان طرفداران دارک وب، یک افسانه محسوب می شود و بسیاری از سایت ها، دوست دارند که درآمد آن را داشته باشند. راس اولبریکت در یک عملیات پلیسی پیچیده توسط FBI و پلیس مبارزه با مواد مخدر و همچنین آژانس امنیت ملی امریکا، دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

رد روم یا اتاق قرمز

یکی از سیاه ترین و وحشتناک ترین بخش های دارک وب که دسترسی به آن بسیار سخت و پیچیده و خطرناک است. در این اتاق ها، افرادی به شکنجه دیگران مشغول می شوند و بقیه به صورت آنلاین به تماشای آن می پردازند. هر تماشاگر برای ورود به این اتاق های مجازی باید هزینه پرداخت کند و اگر هزینه بیشتری بپردازد، می تواند از شکنجه گر درخواست کند تا شکنجه خاصی را روی فرد قربانی اجرا کند. این اتاق ها به شدت محافظت شده هستند و تنها افرادی می توانند در آن ها حضور پیدا کنند که روابطی با گردانندگان آن داشته باشند.

عمده قربانیان این اتاق ها را افراد بی خانمان، فراری و یا کسانی که گرفتار باندهای قاچاق انسان شده اند، تشکیل می دهند و سرنوشت بسیار شومی در انتظارشان خواهد بود.

حضور پلیس در دارک وب!

جالب است بدانید که پلیس نیز در این فضا فعالیت های خاص خود را دارد! پلیس ممکن است در این فضا فروشگاهی دایر کند و در تلاش برای به دام انداختن افرادی باشد که به دنبال اعمال خلاف قانون هستند. خیلی ساده ممکن است با بازدید از یک وب سایت دارک، پلیس به شما مشکوک شود و شما را تبدیل به یک هدف نماید. در این هنگام است که پلیس می تواند شما را به جرم تلاش برای انجام اقدام غیر قانونی، متهم کرده و برای شما پرونده سازی کند.

فعالیت های قانونی در دارک نت

همانطور که گفتیم، تنها بخش کوچکی از فضای دارک نت را فعالیت های غیر قانونی تشکیل می دهد. بسیاری از افراد از این فضا برای انجام یکسری فعالیت های معمول استفاده می کنند که گاها می تواند مفید نیز باشد. کارشناسان و محققان از این فضا برای ناشناس ماندن، عدم امکان ردیابی و یا حتی ضربه زدن به گردانندگان وب سایت های غیر قانونی استفاده می کنند.

سخن نویسنده

این مقاله با استفاده از مطالعه منابع داخلی و خارجی زیاد و بر اساس تجربه شخصی نویسنده از فضای دارک وب تهیه شده است. بطور کلی فضای دارک نت، فضای چندان عجیب و غریبی نیست و باید در معرفی این فضا، جنبه عدالت را رعایت نمود. دارک وب به خودی خود برای شما چندان خطرناک نیست، اما به شدت مستعد این است که به شما آسیب وارد کند و خطرناک شود!

به طور کلی ورود به فضاهای خطرناک، ریسک آسیب دیدن را دارد. اگر کنجکاوی شما در حد آشنایی با این فضا است، امیدواریم این مقاله به شما کمک لازم را کرده باشد، وگرنه اگر می خواهید خودتان آن را تجربه کنید، بهتر است این کار با رعایت تمام موارد امنیتی، انجام شود.

در پایان از شما خوانندگان گرامی درخواست می کنم نظرات و تجربیات خود را درباره دارک نت با ما به اشتراک گذاشته و ما در بروز رسانی هر چه بیشتر این مقاله، یاری فرمایید.

یک نظر ثبت کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده است. *